«Гаряча лінія» з питань COVID-19: ПЛР-тест та швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2

Алгоритм тестування на COVID-19 на первинній ланці дещо змінився. Тепер лікар може призначити тест на коронавірус пацієнту не лише з симптомами COVID-19 та пневмонії, а й з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції. Також до пакету первинної медичної допомоги додано тестування методом експрес-діагностики – швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2, зазначає Національна служба здоров’я України.
П’ять речей, які ви маєте знати щодо тестування.
1. Необхідність або доцільність будь-якого аналізу, швидкого тесту, ПЛР-тесту визначає не пацієнт, а його сімейний лікар, терапевт або педіатр.
2. Скринінгове дослідження на визначення антигену SARS-CoV-2 проводять пацієнтам:
– з підозрою на COVID-19;
– з ознаками інших ГРВІ;
– з ознаками пневмонії;
– які підлягають плановій госпіталізації;
– які були у тісному контакті з хворим на COVID-19.
3. Коли результат експрес-тесту потребує підтвердження ПЛР?
Якщо швидкий тест показав позитивний результат:
– результат швидкого тесту має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту. У тому випадку, коли лікар не діагностує підозру або ймовірний COVID-19 у пацієнта за симптомами;
– результат швидкого тесту не має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту. У тому випадку, коли лікар бачить, що пацієнт відповідає визначенню підозрілого або ймовірного випадка захворювання на COVID-19.
Якщо швидкий тест показав негативний результат, то лікар призначить ПЛР-тест у випадку, коли пацієнт має симптоми підозрілого або ймовірного випадків на COVID-19.
4. Кому обов’язково робити ПЛР-тест:
– пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого, ймовірного випадку захворювання на COVID-19, з ознаками ГРВІ, вірусної пневмонії, яким не проводився скринінговий швидкий тест та/або тест методом ІФА;
– пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
– контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.
5. Якщо центр надання первинної медичної допомоги має можливість, то пацієнту зі встановленим діагнозом ГРВІ чи негоспітальною пневмонією зроблять швидкий тест безпосередньо в амбулаторії. Його результати можна отримати через 15 хвилин після тестування. При відсутності такої можливості лікар скерує пацієнта на ПЛР-тест.
Ситуація з протидії поширенню коронавірусу у Миколаївській області знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації та управління охорони здоров’я облдержадміністрації.