Всесвітній день здоров’я: «Побудуємо більш справедливий, більш здоровий світ»

Щороку 7 квітня, в день заснування Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), відзначають Всесвітній день здоров’я. Його цьогорічний девіз: «Побудуємо більш справедливий, більш здоровий світ».
Пандемія COVID-19 показала, що світ все ще сповнений нерівності. У багатьох випадках можливість вести здоровий спосіб життя і отримувати якісну медичну допомогу визначається тим, де людина народилася, живе та працює. Від пандемії COVID-19 постраждали всі, проте найбільш важкими її наслідки стали для тих, хто ще до пандемії знаходився в уразливому положенні, хто схильний до підвищеного ризику хвороби, має менше можливостей для отримання якісної медичної допомоги та найбільшою мірою страждає від негативних наслідків протиепідемічних обмежень.
У статуті ВООЗ право на здоров’я зазначено як невід’ємне право будь-якої людини, незалежно від раси, релігії чи соціального становища. Здоров’я, за визначенням ВООЗ, це не просто відсутність хвороб, це стан повного фізичного, душевного і соціального благополуччя. Здоров’я людини визначається на 20% місцем існування, на 50% – способом життя, і тільки 10% його залежить від системи охорони здоров’я.
ВООЗ надає основні поради щодо збереження здоров’я:
– Постійна фізична активність. Вона включає в себе будь-який вид руху (наприклад, ходьбу, танці, ігри, спорт). Недостатня фізична активність є однією з причин багатьох неінфекційних захворювань, таких як рак, діабет, хвороби серця. Це четверта за значимістю причина глобальної смертності населення.
– Здорове харчування. Підтримування належного енергообміну і здорової ваги, зміна насичених жирів на ненасичені (риба, насіння льону, горіхи, кунжутне і льняне масло і т.д.), виключення з раціону трансжирів, збільшення відсотка споживання фруктів і овочів, бобових, горіхів і цільнозернових продуктів, обмеження споживання цукру і солі.
Отже, дотримуйтесь рекомендацій ВООЗ, регулярно проходьте медичне обстеження, пам’ятайте про повноцінний сон і будьте здорові!