«Гаряча лінія» з питань COVID-19: тестування на COVID-19

Зараз лікар первинної ланки може призначити тест на коронавірус пацієнту не лише з симптомами COVID-19 та пневмонії, а й з ознаками гострої респіраторної вірусної інфекції. Також до пакету первинної медичної допомоги додано тестування методом експрес-діагностики – швидкий тест на визначення антигену SARS-CoV-2.
Національна служба здоров’я України зазначає, в яких випадках який саме тест потрібно робити:
– Будь-який аналіз, швидкий тест, ПЛР-тест пацієнту призначає сімейний лікар, терапевт або педіатр. Дотримуйтесь рекомендацій вашого лікаря.
– Медичні працівники можуть виїжджати додому до тих пацієнтів, які самостійно не в змозі дістатися до амбулаторії чи іншого пункту тестування.
– Вдома чи за місцем надання послуги, пацієнту, який має направлення, зроблять відбір зразків матеріалів для швидкого тестування на антиген SARS-CoV-2 або для ПЛР. Це – незалежно від наявності декларації про вибір лікаря, який надає ПМД.
– Скринінгове дослідження на визначення антигену SARS-CoV-2 проводять пацієнтам: з підозрою на COVID-19; з ознаками тяжкого гострого респіраторого синдрому, ознаками пневмонії; пацієнтам, які підлягають плановій госпіталізації; які були у тісному контакті з хворим на COVID-19; особам, що повертаються з регіонів зі значним розповсюдженням COVID-19.
Є випадки, коли результат експрес-тесту потребує підтвердження ПЛР і коли – не потребує. Зокрема:
– позитивний результат швидкого тесту не має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту, коли лікар бачить, що пацієнт відповідає визначенню підозрілого або ймовірного випадка захворювання на COVID-19;
– позитивний результат швидкого тесту має бути підтверджений за допомогою ПЛР-тесту, коли лікар не діагностує підозру або ймовірний COVID-19 у пацієнта за симптомами;
– якщо швидкий тест показав негативний результат, то лікар призначить ПЛР-тест у випадку, коли пацієнт має симптоми підозрілого або ймовірного випадків на COVID-19.
Кому обов’язково робити ПЛР-тест:
– пацієнтам, які відповідають визначенню підозрілого, ймовірного випадку захворювання на COVID-19, з ознаками ГРВІ, вірусної пневмонії, яким не проводився скринінговий швидкий тест та/або тест методом ІФА;
– пацієнтам з позагоспітальною пневмонією;
– контактним особам при появі симптомів, які не виключають COVID-19.
Якщо центр надання первинної медичної допомоги має можливість, то пацієнту зі встановленим діагнозом ГРВІ чи негоспітальною пневмонією зроблять швидкий тест безпосередньо в амбулаторії. Його результати можна отримати через 15 хвилин після тестування. При відсутності такої можливості лікар скерує пацієнта на ПЛР-тест.
Ситуація з протидії поширенню коронавірусу у Миколаївській області знаходиться на постійному контролі облдержадміністрації та управління охорони здоров’я облдержадміністрації.